Az iskolánk története
Miskolcon a zeneoktatás kezdete 1897-re nyúlik vissza. A város zenei múltjában jelentős esemény volt az 1901-ben alapított Városi Zeneiskola, mely 1927-ben vette fel a világhírű hegedűművész, Hubay Jenő nevét. Az intézmény a névváltozással egyidejűleg az impozáns Zenepalotában kapott otthont. A Hubay Jenő Zeneiskolában egy intézményen belül működött az alap-, közép- és felsőfokú zeneoktatás.
1952-ben a zeneiskoláról levált a közép- és felsőfokú zenei képzés. Iskolánk ekkor vált önálló alapfokú zeneoktatási intézménnyé és vette fel Egressy Béni nevét.
A zeneiskola vezetésére Erdélyi Lászlóné kapott megbízást. Az önállósodás után 7 kinevezett tanárral, 4 hangszeres tanszakon folyt az oktatás, s hamarosan megszervezték az iskola ének- és zenekarát is. Az évek során a növendékek, a zenetanárok és az oktatott tanszakok száma is fokozatosan növekedett.
A zeneiskola megalakulását követő években a legtehetségesebb növendékek nemcsak hangversenyeken, zenei versenyeken, ének- és zenekari koncerteken, hanem külföldi vendégszerepléseken is (Wartburg várának jubileumi ünnepségén való részvétel, cserekapcsolat a Berlin-Köpenick zeneiskolával) bizonyították az intézményben folyó zeneoktatás magas színvonalát.
Emlékezetes rendezvényként tartjuk számon többek között az 1954-ben iskolánkban megrendezett szolfézsversenyt, melyet Kodály Zoltán is megtisztelt jelenlétével.
Újdonságnak számított a Dalcrose-i „Ritmika” kísérleti oktatása zeneiskolánkban Erdélyi Lászlóné vezetésével, aki a továbbiakban – a magyar zenetanítás nagyköveteként – Finnországban folytatta zenepedagógusi munkásságát.
1969-től Barta Péter, majd 1998-2007-ig Bócz Sándor irányításával folytatódott iskolánkban a kimagaslóan eredményes zenei oktató-nevelő munka.
Az 1970-es évek végéig a Zenepalota épülete adott otthont az alap,- közép,- és felsőfokú zeneoktatási intézményeknek. A növendék létszám, valamint az oktatott tanszakok számának növekedése miatt a zeneiskola 1978-ban jelenlegi helyére, a volt 7. sz. Általános Iskola épületébe költözött, melynek tantermeit azonban a zeneoktatás céljára alkalmassá kellett tenni. 1985-ben került sor a zeneiskola felújítására, melyet az épület statikai állapota tett szükségessé. A felújítás ideje alatt a város különböző általános iskoláiban oktattuk növendékeinket. Ezt a nehéz, küzdelmes korszakot követően, ma a Palóczy u. 4. szám alatt egy 35 szaktanteremből álló, hangversenyteremmel, zeneműtárral, valamint parkosított udvarral rendelkező, korszerűen felszerelt zeneiskolában folyik az oktatás. Gazdag kotta- és CD lemez állomány, valamint széleskörű hangszerhasználati lehetőség segíti a tanárok és a növendékek munkáját.
A zenetanulás iránti igény megnövekedése tette szükségessé a zeneiskolai külső tagozatok létrehozását, (Encs-1986; Alsózsolca-1987; Szikszó-1991; Bőcs-1992) melyek néhány év elteltével önállósodtak.
A kisgyermekek utaztatásának elkerülése érdekében két közismereti iskolában szerveztünk zeneoktatást. A szirmai Bem József Általános Iskolában 2008-ig működött a zenei képzés. Az Avas déli lakótelepen a Kazinczy Ferenc Általános Iskolában pedig jelenleg is folyik a növendékek szolfézs és hangszeres oktatása. Zeneiskolánkban így, 18 tanszakon, több mint 700 gyermek zenetanulása biztosított.
Szakmai munkánk gerincét a hangszeres és énekes oktatás képezi. Növendékeinket főiskolai illetve egyetemi végzettségű zenetanárok oktatják, nevelik a zenei értékek elsajátítására, megőrzésére.
Tanáraink zenekari muzsikusként, kamaraművészként, szólistaként aktívan részt vesznek Miskolc város zenei életében és a zeneiskolai tanárok részére rendezett megyei, országos kamarazene találkozókon, valamint országos és nemzetközi versenyeken is kiemelkedő eredményeket értek el.
Tantestületünk meghatározó tanáregyéniségei kimagaslóan eredményes zenepedagógusi munkásságuk elismeréseként minisztériumi, illetve Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata által alapított kitüntetésben részesültek.
Kiemelkedően tehetséges növendékeink rendszeresen képviselik iskolánkat megyei-, regionális-, országos- és nemzetközi versenyeken, ahol színvonalas produkcióikkal előkelő helyezéseket érnek el. Az elért eredmények, illetve a zenei pályán továbbtanuló növendékek jelentős száma a felkészítő tanárok és a zongorakísérők igényes, minőségi munkáját, valamint az iskolánkban folyó tehetséggondozás hatékonyságát igazolja.
2000-ben a Balassagyarmaton megrendezett V. Országos Zeneiskolai Zongora Négykezes és Kétzongorás Versenyen részt vevő tanáraink – kimagaslóan eredményes felkészítő munkájukért – elnyerték a „Legjobb tanári közösség kiemelkedő teljesítményéért” járó különdíjat.
A hangszeres képzés mellett az elmélet-oktatás is magas színvonalú iskolánkban. Ezt bizonyítja, hogy több éven át a zeneakadémia végzős hallgatói diplomatanításukat zeneiskolánkban tartották. Számos külföldi vendég is ellátogatott iskolánkba, hogy a Kodály-módszer gyakorlati alkalmazását tanulmányozza. A szolfézs tanárok lelkiismeretes felkészítő munkáját tanúsítják a megyei-, valamint az országos szolfézs és népdaléneklési versenyeken elért eredmények.
Növendékeink jelentős része azonban nem zenei pályán tanul tovább. Alapvető feladatunk, hogy ezeket a tanulókat neveljük az értékes zene szeretetére, formáljuk zenei ízlésüket, tegyük képessé őket a zene öntevékeny művelésére, váljanak zeneértő, koncertlátogató közönséggé és a zenei nevelés eszközeivel személyiségüket harmónikusabbá, érzelmileg gazdagabbá tegyük.
Az együtténeklés, a közös muzsikálás örömét nyújtják növendékeinknek iskolánk együttesei. A közös produkciókban összeadódnak az egyéni képességek, a közös cél érdekében a csoportok közösséggé formálódnak. Énekkarunk, zenekarunk, ütő együttesünk, valamint a közelmúltban alakult Big Band együttes számos hazai és külföldi versenyen, zenei fesztiválon kiemelkedő szakmai elismerésben részesült.
Az iskolánkban folyó zenei oktató-nevelő munka eredményességét bizonyítják a színvonalas növendékhangversenyek, tanszaki koncertek.
Minden tanévben nagy érdekelődés kíséri a zenei pályán továbbtanuló volt növendékeink koncertjét, valamint tanáraink hangversenyét.
Iskolánk ismeretterjesztő koncertekkel, hangszerbemutatókkal, karácsonyi koncertekkel, jótékonysági hangversenyekkel teszi színesebbé, gazdagabbá a város intézményeinek zenei, kulturális életét.
Több évtizedes hagyománya van intézményünkben a zenei versenyek, találkozók rendezésének. Iskolánk 1981-1996-ig hat alkalommal rendezte meg a Zeneiskolai Gordonka-tanárok Országos Versenyét. Visszatérő jelleggel iskolánkban mérik össze tudásukat a megye, illetve a régió legtehetségesebb hegedű, furulya, valamint gordonka szakos növendékei. Az Észak-magyarországi Zeneiskolások Gordonkás Találkozója iskolánk legnagyobb múltra visszatekintő rendezvénye, mely 1978-tól fokozatosan szélesedett regionális méretűvé, majd pedig felvette a kezdeményező Gombás Ferenc gordonkaművész nevét. A Borsod- Abaúj- Zemplén megyei Zeneiskolások Hegedűs Találkozóját 1989-ben, a Megyei Furulyás Találkozót pedig 1994-ben rendeztük meg első alkalommal. Ugyancsak nagy érdeklődésre tartott számot az iskolánk által szervezett Vrana József Ütős és Dobos Fesztivál, melynek a Művészetek Háza adott otthont.
Iskolánk zenei eseményeit a Magyar Rádió és Televízió többször megörökítette. Ezek közül kiemelkedő a zeneiskolák közötti 1993-ban megrendezett „NövendékhangVerseny” című többfordulós TV vetélkedő, melyben az Egressy Béni Zeneiskola az ország legjobb hat iskolája között végzett.
Az iskola életében mindig jelentős esemény volt önállósodásának és névfelvételének ötévenként történő megünneplése. A jubileumi rendezvényeket kiállítások, zenepedagógiai előadások, hangversenyek, valamint Szőnyi Erzsébet két gyermekoperájának nagy sikerű bemutatása tette felejthetetlenné.
2002-ben a Nemzeti Színházban megrendezett nagyszabású Gálakoncerttel ünnepelte iskolánk fennállásának 50. évfordulóját.
2004-ben az Európai Unióhoz történő csatlakozás alkalmából színvonalas Gálahangversenyt tartottunk a Városháza Dísztermében.
A zeneiskola három CD kiadványa jól reprezentálja tanáraink igényes felkészítő munkáját.
Miskolc város zeneoktatásának egyik sajátossága, hogy a zenei képzés teljes vertikumát magába foglalja. Így lehetőség nyílt arra, hogy évtizedek óta iskolánkban történjen a leendő zenetanárok hospitálása, gyakorlati tanítása, valamint államvizsgáztatása.
Fontos a zeneiskola számára a szülőkkel való kapcsolattartás, hiszen a szülők figyelme, áldozatvállalása, segítőkészsége az eredményes zeneoktatás egyik elengedhetetlen feltétele.
Az Egressy Béni Zeneiskola szakmai kapcsolatot tart fenn Miskolc valamennyi, illetve a megye és az ország számos zeneoktatási intézményével. Közös tanári koncertek, vonószenekari hangversenyek mélyítették el kapcsolatunkat a debreceni Simonffy Emil Zeneiskolával. Iskolánk legtehetségesebb növendékei rendszeresen fellépnek a nyíregyházi Vikár Sándor Zeneiskola által évente megrendezett reprezentatív „Nemzetközi Gála” hangversenyen.
Együtteseink, legkiválóbb szólistáink külföldi vendégszereplései során cserekapcsolat alakult ki többek között, Várna, Tampere, Thessaloniki, Cervera, Nagyszőlős, Rastatt, Kassa város zeneiskoláival. A színvonalas szereplésekkel iskolánk nemcsak országos, hanem európai elismertségre is szert tett, mellyel tovább erősítette Miskolc város hírnevét.
Zeneiskolánk jelentős szerepet tölt be a zenei szakember utánpótlás nevelésében. A volt növendékeink zenekari muzsikusként, tanárként, szólistaként nemcsak itthon, hanem szerte a világban megtalálhatók.
A több mint félévszázados múltra visszatekintő Egressy Béni Zeneiskola kimagasló zenei értékteremtő munkája révén nemcsak a megye, hanem az ország legeredményesebb zeneiskolái közé tartozik.
2007-ben Miskolc Megyei Jogú Város Közgyűlésének döntése alapján a város két zeneiskolája összevonásra került és Miskolci Egressy Béni – Erkel Ferenc Zeneiskola, Alapfokú Művészetoktatási Intézmény néven folytatja tovább sikeres működését.